Z wodą bezpieczniej!

Podczas korzystania z uroków lata należy bezwzględnie pamiętać nie tylko o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w wodzie, ale także o codziennym nawadnianiu organizmu. Dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów płynów dziennie, a w czasie upałów, a także dużej aktywności fizycznej, ilość ta wzrasta nawet dwukrotnie. 

Fot. pixabay.com

 

Najlepszym wyborem, spośród wszelkich płynów, jest woda niegazowana. Popijana regularnie w ciągu dnia pozwala uzupełniać niedobory elektrolitów. O piciu wody należy przypominać przede wszystkim dzieciom i seniorom. Na rynku jest wiele dostępnych marek wód. Ważne, by wybierać te o wysokim stopniu mineralizacji. Nie trzeba jednak szukać długo, wystarczy odkręcić kran. Woda w giżyckich kranach - Czysta Giżycka to propozycja godna polecenia. 

 

CZYSTA GIŻYCKA | PIJ WODĘ PROSTO Z KRANU!

 

Miasto Giżycko we współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Giżycku zachęca do picia wody kranowej. Ambasadorem akcji jest Aleksandra Juszkiewicz, biolożka, ekolożka, rozpoznawalna jako zwyciężczyni programu kulinarnego MasterChef.

Aleksandra Juszkiewicz, fot. gizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

 

Czysta | Woda z Giżycka


Celem kampanii jest poszerzanie świadomości mieszkańców w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, realny wpływ na zmniejszenie produkcji plastiku i przekonanie giżycczan o tym, że w ich kranach płynie naprawdę pyszna woda.


Poborem, uzdatnianiem i dystrybucją wody na potrzeby ludności Giżycka zajmuje się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. przy ul. Obwodowej 6 w Giżycku. Surowcem do produkcji wody są zasoby wód podziemnych Puszczy Boreckiej. Wody te są znacznie czystsze od wód powierzchniowych. Wynika to z faktu iż są chronione przed bezpośrednimi wpływami zanieczyszczeń atmosferycznych oraz z powierzchni ziemi. Giżycka woda pobierana jest z głębokości od 212m do 44m. W pobliżu stacji uzdatniania wody znajduje się 15 studni wierconych, które za pomocą podwodnych agregatów, doprowadzają wodę surową do punktu uzdatniania.

 

Giżycką kranówkę cechuje wysoki stopień mineralizacji, ponad 700 mg/l. To więcej niż w wielu popularnych wodach butelkowanych. 

 

Skład poszczególnych związków mineralnych

(na podstawie badania zlec. przez PWiK)

 

mg/l Sód (Na) 21,3 Magnez (Mg) 22,6 Potas (K) 3,24 Wapń (Ca) 105 Siarczany 39,0 Chlorki 20,3 Fluorki 0,36 Wodorowęglany 429 Ditlenek węgla > 250

Ola Juszkiewicz codziennie wybiera giżycką kranówkę

Wideo: gizycko.pl/ Kamil Koletyński